Turystyka |
środa, 11 maja 2005 01:00 | |||
Walory krajobrazowe
W krajobrazie gminy dominują dwa typy krajobrazu, związane z szerokimi, płaskodennymi dolinami oraz obszarami leśnymi. W obydwu przypadkach o atrakcyjności krajobrazowej decydują wody oraz przede wszystkim szata roślinna. Dominującą rolę odgrywają obszary płaskie, zabagnione pocięte rowami. W takich strefach funkcjonuje wrażliwy układ zależności woda - szata roślinna. Bodźcowy charakter takiego krajobrazu polega na przestrzennym wrażeniu harmonii wszystkich składowych środowiska. Dodatkowym atutem krajobrazowym jest wyjątkowo niska antropopresja, związana z nielicznym i rozproszonym osadnictwem oraz ekstensywnym rolnictwem. Odmienny typ krajobrazu prezentuje wschodnia część gminy związana z dorzeczem Krzemianki. Rosnące tutaj lasy tworzą zwarty kompleks o wyjątkowo zróżnicowanym charakterze. Obserwuje się tutaj krajobrazowo odmienne stale podmokłe olsy oraz suche bory sosnowe. Najbardziej wartościowe walory krajobrazowe, które nierozerwalnie związane są z cechami środowiska zostały objęte formami ochrony prawnej. W gminie Hańsk istnieją tereny należące do Poleskiego Parku Narodowego (Bagno Bubnów - górna Włodawka) oraz Sobiborskiego Parku Krajobrazowego (środkowa Tarasienka).
Szlaki turystyczne
Długość trasy w granicach PPN i jego otuliny wynosi 13 km. W Wojciechowie jest zadaszenie turystyczne i wieża widokowa na Bagno Staw. Szlak Niebieski - pojezierny. Długość trasy wynosi 120,20 km. Szlak kajakowy Więzienny Rów – Krzewianka Dolny, ujściowy odcinek kanału Więzienny Rów – do mostu drogi nr 819 (między Hańskiem a Kołaczami) do ujścia, długości 6 km, stanowi doskonałą alternatywę dla odcinka środkowej Włodawki. Biorący początek pod Wytycznem kanał o długości 18,6 km odwadnia obszar Krowiego Bagna o powierzchni około 40 km2. Kanał powstał w wyniku całkowitego przekształcenia w celach melioracyjnych naturalnego, prawobrzeżnego dopływu Włodawki – rzeki Krzewianki. Mimo słabego nurtu (różnica poziomów na interesującym nas odcinku wynosi 3m) jest dostatecznej szerokości od 4 do 6m i nadaje się do spływania kajakiem wiosną przy wyższym stanie wody i niezbyt wybujałej roślinności, stanowiącej główne utrudnienie. Monotonność kanału urozmaica roślinność wodna: grążele żółte, trzcina, tatarak, pałka wodna, na brzegach kosaciec żółty, dorodne trawy i miejscami pokrzywy. Za Szcześnikami, w różnej odległości od brzegów płyniemy wśród typowych dla Polesia Zachodniego lasów. Z lasów i zarośli dochodzą ptasie śpiewy, nad głowami fruwają setki motyli i ważek.
Przebieg szlaku
Poleski Szlak Konny Poleski Szlak Konny to profesjonalna trasa konna opracowana przez Regionalne Towarzystwo Gminy Sawin, przy współpracy z Ośrodkiem Jeździecko-hodowlanym „Żurawiejka" z Bukowy Małej. Cały szlak ma 280 km i jest to pierwszy szlak konny na Lubelszczyźnie i jeden z najdłuższych w kraju. Przez teren Gminy Hańsk przebiega ok.30 km odcinek szlaku. Trasa zaczyna się w miejscowości Kulczyn i biegnie na północ w stronę Krowiego Bagna, przez Kolonię Kulczyn tuż obok IX-XI w grodziska. Dalej szlak łączy się z zielonym szlakiem rowerowym i biegnie na wschód do miejscowości Hańsk, gdzie znajduje się popas i koniowiązy. Tutaj szlak ulega rozwidleniu. Jedna z dróg biegnie na południe do wsi Bukowski Las gdzie można zobaczyć zabytkowy XIX w. wiatrak „Koźlak” oraz zorganizować kolejny postój przy koniowiązach. Druga droga natomiast skręca na północ i biegnie przez miejscowość Dubeczno, następnie Żdżarkę w stronę Suchawy (g.Włodawa) opuszczając granice gminy Hańsk. Szlak jest oznakowany zgodnie z instrukcją PTTK, stanowią go m.in. kwadrat o wymiarach boku 120 mm z białym tłem oraz koło koloru pomarańczowego o średnicy 60mm. Ścieżka rowerowaŚcieżka poprowadzona jest przez teren Krowiego Bagna bardzo ciekawego pod względem przyrodniczym i widokowym. Na Krowim Bagnie zobaczyć można rzadkie i chronione rośliny takie jak: goździk pyszny, rosiczka, brzoza niska, wierzba lapońska, kosaciec syberyjski, goryczka wąskolistna czy trzęślica modra. Teren ten zasiedlony również przez rzadkie gatunki zwierząt: żuraw, derkacz, błotniak łąkowy oraz stawowy. Na trasie znajduje się wczesnośredniowieczne GRODZISKO z IX-XI wieku otoczone wałem ziemnym oraz przyległą do niego osadą. Obiekt ten w 2006 roku został wpisany do Rejestru Zabytków Województwa Lubelskiego. W pobliżu trasy znajduje się miejscowość Krychów, gdzie w okresie II wojny światowej mieścił się obóz pracy.
Ścieżka stanowi alternatywę dla czerwonego szlaku rowerowego Lublin – Wola Uhruska. Rozpoczyna się przy drodze Urszulin - Hańsk w miejscowości Kulczyn Kolonia, prowadzi drogami gruntowymi przez Krowie Bagno i kończy się przy zabytkowym kościele parafialnym w Hańsku. Długość ścieżki to ok. 6,5 km, oznakowana jest kolorem zielonym.
|